10 potravin, které snižují hladinu testosteronu

Existuje mnoho důvodů, proč hladiny testosteronu každý rok klesají, ale důležitější je strava. V západním světě, pečlivě podporovaném vládními institucemi, jsme závislí především na potravinách, které se zásadně liší od toho, co jsme konzumovali po většinu našeho vývoje.

Naše těla se (zatím) na tento typ stravy nepřizpůsobily, a proto pociťujeme důsledky: míra nadváhy se zvyšuje všude, civilizační choroby se zvyšují a hladina testosteronu klesá.

Bez správné výživy nemůže vaše produkce testosteronu fungovat. Protože prostřednictvím jídla dodáváte tělu stavební kameny a suroviny. Můžete se nakrmit, aby vaše tělo běželo jako dobře naolejovaný stroj, nebo to trhá a píská, protože plníte špatné palivo do nádrže.

V tomto článku se podíváme na 10 potravin, které sabotují vaši produkci testosteronu.

1. Rostlinné oleje

V tomto článku diskutujeme, proč jsou tuky tak důležité pro produkci testosteronu. Ale nezáleží na tom, jaký druh tuku. Zatímco nasycené a mononenasycené mastné kyseliny zvyšují testosteron, poškozují polynenasycené mastné kyseliny.

Po léta nás reklama sympatického margarínu naučila, že rostlinné tuky bohaté na polynenasycené mastné kyseliny jsou zdravé. Ale opak je pravdou.

Problém těchto rostlinných tuků spočívá v tom, že poměr omega-3 k omega-6 je často velmi nepříznivý. Předpokládá se, že poměr 1: 1 je považován za zdravý a přirozený. Nyní jsme dosáhli 16: 1 ve prospěch omega-6 mastných kyselin.

Problém je v tom, že omega-6 mastné kyseliny podporují zánět.

A tyto chronické záněty snižují hladinu testosteronu a upřednostňují řadu dalších civilizačních chorob.

Z tohoto důvodu se vyvarujte slunečnicového oleje, bodlákového oleje, sójového oleje, řepkového oleje a margarínu. Místo toho použijte kokosový olej, olivový olej, arganový olej, máslo nebo ghí.

2. Trans Fats

Trans-tuky jsou ještě horší než polynenasycené mastné kyseliny. Jedná se také o rostlinné oleje, které jsou stále průmyslověji zpracovávány, aby byly stabilnější.

Nyní je všeobecně známo, jak nezdravé jsou tyto druhy tuků. Trans-tuky snižují hladinu testosteronu, nižší počet spermií a o 2% více trans-tuků ve vaší stravě zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění o 23%.

Protože jsou levné a snadno se zpracovávají, používají se ve většině restaurací s rychlým občerstvením. Zvláště když je smažené.

3. Sója

Sója je v současné době ve středu prudké diskuse.

Někteří říkají, že je to cenný zdroj bílkovin a neexistují žádné studie, které by prokázaly, že snižuje hladinu testosteronu. Jiní říkají, že sója vede k prsa člověka, nadbytku estrogenu a užívání Nintendo Wii. Pravda je pravděpodobně někde mezi.

Protože existují jasné důkazy, že sója má negativní účinky na mužské tělo.

  • V roce 2004 výzkumný tým vedený Trentem D. Lundem zjistil, že isoflavon nazývaný Equol obsažený v sóji může téměř úplně inhibovat aktivitu dihydrotestosteronu (DHT).
  • Studie z roku 2011 zkoumala 19letého muže, který zahájil sójovou dietu. V průběhu studie ztratil zájem o sex a trpěl erektilní dysfunkcí. Testosteron a DHT byly sporné. 1 rok po ukončení diety se její erektilní a hormonální zdraví plně zotavilo.
  • Studie z roku 2013 zjistila, že sójový protein po tréninku snižuje hladinu testosteronu.
  • V roce 2008 bylo vyšetřeno 99 neplodných mužů a ti, kteří jedli nejvíce sóji, měli nejnižší počet spermií.
  • Dvě studie ukazují, že samci potkanů, kteří již byli vystaveni sóji v matčině žaludku, měli potíže s vývojem pohlavních orgánů.
  • Vědci v roce 2005 objevili, že sójový protein snižuje hladinu testosteronu a DHT u mladých mužů.

4. Lněné semínko

Lněné semínko je považováno za velmi zdravé kvůli vysokému obsahu omega-3. Pro muže však nejsou nejlepším zdrojem těchto mastných kyselin.

Lněné semínko obsahuje také rostlinné látky, které mají v těle účinky podobné estrogenu.

V jedné studii mohla žena trpící nadbytkem testosteronu snížit hladinu o 70% lněných semen denně o 70%. To samozřejmě nelze přeložit 1: 1 pro zdravé muže, ale stále to ukazuje, že lněné semínko má silný antiandrogenní účinek.

5. Lékořice

Subjekt dosud nebyl zkoumán příliš intenzivně, ale existují jasné náznaky, že lékořice není pro muže tou nejlepší sladkostí.

Jedna studie zjistila, že dokonce 7 gramů denně po dobu 4 dnů vede k významnému poklesu hladiny testosteronu. Poté, co byla omezena konzumace lékořice, se hodnoty zcela obnovily. Předpokládá se, že je odpovědná účinná látka glycyrrhizin.

6. Máta

Peppermint bohužel není dobrou alternativou k občerstvení. Mentol snižuje hladinu testosteronu a snižuje sexuální touhu.

Ve studii s potkany vědci zjistili, že hladina testosteronu byla snížena o 51%, když zvířata dostala čaj z máty peprné v poměru 20 g / l.

Jediná lidská studie na toto téma byla provedena u žen, které měly přebytek testosteronu. Šálek máty peprné, dvakrát denně po dobu 5 dnů, snížil volný testosteron o 30%.

7. Alkohol a především pivo

Není divu, že alkohol snižuje hladinu testosteronu, ale sklenice sem a tam nebude mít velký rozdíl. V jedné studii by skupina mužů a žen měla mít 2–3 nápoje denně. Po dobu 3 týdnů.

Hladina testosteronu u mužů klesla o 6,8%, ženy se nezměnily. V jiné studii, ve které bylo zvýšeno množství alkoholu, hodnoty významně poklesly, a to o 23%.

Jako všude platí: Dávka dělá jed.

U krys krmených například 5% jejich denních kalorií z alkoholu se genitálie snížily o 50%.

Nejdůležitější je to, co pijete. Pivní chmel také obsahuje fytoestrogeny snižující hladinu testosteronu. Víno je nejlepší alternativou.

8. Mléčné výrobky

60-70% estrogenů, které přijímáme s jídlem, pochází z mléčných výrobků.

Dojnice na masných farmách zůstávají březí 300 dní v roce a jsou plné hormonů a špatné výživy.

V japonské studii, ve které muži vypili 600 ml mléka denně, významně vzrostla hladina estrogenu a byl vyloučen testosteron.

Nepoužívejte tedy mléčné výrobky co nejvíce.

Pokud se bez ničeho neobejdete, vezměte si alespoň nízkotučné mléko, protože hormony jsou rozpustné v tucích a jsou hlavně v mléčném tuku.

9. Zpracované maso

Kromě morálních obtíží, které to s sebou nese, jsou tovární hospodářská zvířata krmena zcela nepřirozenou stravou, injekčně podávaná s hormony a antibiotiky.

V tukové tkáni těchto zvířat se hromadí kontaminující látky a existují důkazy, že konzumace těchto masných výrobků zvyšuje v těle estrogen.

Naproti tomu maso z trávy vykuchaných zvířat je docela schopné zvýšit testosteron.

10. Výrobky z obilovin

Většina obilovin obsahuje bílkovinu, která získala určitou slávu: lepek.

Duchové jsou opět rozděleni, jak je to nyní škodlivé. Jedna věc je pro nás důležitá: lepek zvyšuje prolaktin.

Prolaktin je antagonista testosteronu a zvýšení tohoto hormonu potlačuje testosteron a dopamin. Vysoce zpracované cereální výrobky byly navíc spojeny s několika nemocemi, protože produkují silnější inzulinovou odpověď než čistý cukr.

Neexistují žádné dobré předpoklady pro zdravou produkci T.